Skirtingose aplinkose atlikto vienkartinio aerobinio krūvio poveikis vyrų kognityvinėms funkcijoms
Santrauka
Tyrimo pagrindimas. Mokslininkai aptinka vis daugiau sąsajų tarp kognityvinių funkcijų ir fizinio aktyvumo. Visgi dauguma tyrimų, nagrinėjančių vienkartinio aerobinio krūvio poveikį kognityvinėms funkcijoms, yra atliekami laboratorinėmis sąlygomis, todėl trūksta informacijos apie skirtingose aplinkose atliekamo vienkartinio aerobinio krūvio poveikį kognityvinėms funkcijoms.
Tikslas – nustatyti skirtingose aplinkose atlikto vienkartinio aerobinio krūvio poveikį vyrų kognityvinėms funkcijoms.
Metodai. Buvo tiriama 10 fiziškai aktyvių sveikų 23,2 ± 2,2 metų amžiaus vyrų. Buvo taikomas 20 minučių vienkartinis aerobinis krūvis miško, miesto ir uždaroje (salės) aplinkose. Prieš krūvį ir po jo kiekvienoje aplinkoje vertintos kognityvinės funkcijos „Stroop“ bei „Kelio paieškos“ testais.
Rezultatai. Protinis lankstumas (p < 0,05; p = 0,01) reikšmingai pagerėjo miško aplinkoje, lyginant su miesto aplinka. Taip pat pastebėta, kad dėmesys (p < 0,05; p = 0,01), reakcijos greitis (p < 0,05; p = 0,02) ir protinis lankstumas (p < 0,05; p = 0,01) reikšmingai pagerėjo krūvį atliekant miško aplinkoje, lyginant su salės aplinka.
Išvados. Vienkartinis aerobinis krūvis, atliktas tiek ramioje miško, tiek miesto, tiek uždaroje (salės) aplinkose, reikšmingai pagerino kognityvines funkcijas. Nustatyta, kad protinis lankstumas reikšmingai pagerėjo miško aplinkoje, lyginant su miesto ar uždara aplinka, o dėmesys ir reakcijos greitis statistiškai reikšmingai pagerėjo atliekant krūvį miško aplinkoje, lyginant su salės aplinka.
Raktažodžiai: vienkartinis aerobinis krūvis, vyrai, kognityvinės funkcijos, aplinka.
Downloads
Publikuota
Numeris
Skyrius
Licencija
Copyright (c) 2021 Autorius(iai). Publikavo Lietuvos sporto universitetas.
Darbas licencijuotas pagal Kūrybinių bendrijų Priskyrimas 4.0 tarptautinę licenciją.