Aerobinių pratimų ribojant kalorijas programos poveikis nutukusių ir turinčių antsvorį moterų raumenų jėgai ir aerobiniam pajėgumui
Santrauka
Tyrimo pagrindimas. Yra nustatyta, kad taikant skirtingas aerobinių fizinių pratimų ir kalorijų apribojimo kombinacijas svoriui mažinti, gali pagerėti suaugusių antsvorį turinčių asmenų aerobinis pajėgumas (Redman et al., 2007; Weiss et al., 2017), tačiau raumenų jėga išlieka nepakitusi (Weiss et al., 2017). Visgi lieka neaišku, kokį poveikį turi šešių mėnesių trukmės 12,5% kalorijų apribojimo ir 150 minučių per savaitę vidutinio intensyvumo aerobinių pratimų programa.
Tyrimo tikslas – įvertinti šešių mėnesių trukmės aerobinių pratimų ribojant kalorijas programos poveikį nutukusių ir turinčių antsvorį moterų raumenų jėgai ir aerobiniam pajėgumui.
Metodai. Dvidešimt šešios turinčios antsvorį ir nutukusios (36–56 metų, kūno masės indeksas (KMI) 25,0–37,5 kg/m2) fiziškai neaktyvios moterys buvo atsitiktinai suskirstytos į kontrolinę (n = 13) arba tiriamąją (n = 13) grupę, kuriai buvo taikyti aerobiniai pratimai ir kalorijų apribojimas. Tyrimas truko šešis mėnesius. Buvo išmatuoti plaštakos sugriebimo jėgos, blauzdos tiesimo ir lenkimo raumenų jėgos, aerobinio pajėgumo (VO2peak) pokyčiai.
Rezultatai. Absoliutus VO2peak (p < 0,001) ir santykinis VO2peak (p = 0,013) reikšmingai padidėjo po aerobinių pratimų ribojant kalorijas intervencijos. Palyginus su kontroline grupe, didesnis santykinis VO2peak (p < 0.001) buvo nustatytas po intervencijos. Visgi nebuvo nustatyta reikšmingo plaštakos sugriebimo, blauzdos lenkimo ir tiesimo raumenų jėgos pokyčio.
Išvados. Šešių mėnesių trukmės aerobinių pratimų ribojant kalorijas programa pagerino turinčių anstvorį ir nutukusių moterų aerobinį pajėgumą, tačiau neturėjo įtakos jų izometrinei ir izokinetinei raumenų jėgai.
Raktažodžiai: dieta, fiziniai pratimai, nutukimas, raumenys, širdies ir kraujagyslių sistemos pajėgumas.