Biblioterapijos ir arklio asistuojamos terapijos poveikis traumuotiems vaikams
Santrauka
Tyrimo pagrindimas. Ankstyvojoje vaikystėje patirtos traumos palieka skaudžių pasekmių: augant ir suaugus dažniau išgyvenami vidiniai konfliktai, nepavyksta realizuoti savo galimybių, sunkiau suvaldomi jausmai stresinėse situacijose, dažniau sergama psichikos ir somatinėmis ligomis, todėl svarbu ieškoti terapijos metodų, galinčių neutralizuoti ar sušvelninti ankstyvųjų traumų poveikį tolesniam vaiko vystymuisi. Viena iš galimybių – kompleksinis biblioterapijos ir arklio asistuojamos terapijos taikymas. Trūksta tyrimų, analizuojančių, kaip šios dvi terapijos veikia psichologines traumas patyrusių vaikų tolesnį vystymąsi.
Tikslas – išsiaiškinti biblioterapijos ir arklio aistuojamos terapijos poveikį ankstyvąsias traumas patyrusių vaikų emocijoms ir elgesiui.
Metodai. Kokybinis tyrimas, pokalbių, stebėjimo ir projekciniai metodai.
Rezultatai. Biblioterapija sudarė prielaidas iškilti slopinamiems išgyvenimams ir gilesniam, jautresniam dialogui su psichologu. Pokalbio metu vaikai laisvinosi iš baimių, mažėjo vaikų įtampa, gerėjo bendravimas. Jojimas padėjo atsipalaiduoti, koncentruoti dėmesį į dabarties akimirkas, stiprino teigiamas emocijas.
Išvados. 1. Arklio asistuojama terapija, daranti poveikį kūnui ir suteikianti teigiamų emocijų, mažina vaiko vidinį nerimą, pagerina nuotaiką, didina motyvaciją kalbėtis rūpimais klausimais, įtvirtina biblioterapijos metu ugdytų jausmų pažinimo, emocinės raiškos, kalbėjimo ir bendravimo gebėjimų bei įgūdžių rodiklius. 2. Biblioterapijos ir arklio asistuojamos terapijos derinimas sudaro prielaidas stabilizuoti ir netgi transformuoti ankstyvąsias traumas patyrusių vaikų neigiamas emocijas bei grąžinti vaikiško gyvenimo pilnatvę.
Raktažodžiai: psichologinės traumos, vaiko vystymasis, emocijos, arklio asistuojama terapija, biblioterapija.