Fizinių pratimų poveikis vyresniojo amžiaus žmonių depresijos ir nerimo simptomams, gyvenimo kokybei bei raumenų jėgai

Autoriai

  • Vaida Meidutė
  • Vida Janina Česnaitienė

Santrauka

Tyrimo pagrindimas. Depresijos ir nerimo sutrikimai daro didelę įtaką vyresniojo amžiaus žmonių gyvenimo kokybei ir funkciniams gebėjimams. O senyvo amžiaus asmenys dažnai būna fiziškai neaktyvūs, serga keliomis lėtinėmis ligomis. Kol kas mokslininkai nesutaria, ar fiziniai pratimai gerina ligonių, turinčių depresijos ir nerimo simptomų, gyvenimo kokybę ir motorines funkcijas.

Tikslas – nustatyti fizinių pratimų poveikį vyresniojo amžiaus žmonių depresijos ir nerimo simptomams, gyvenimo kokybei ir motorinėms funkcijoms.

Metodai. Buvo tiriama 18 vyresnių nei 60 metų amžiaus žmonių (amžiaus vidurkis –76,7 m.). Prieš fizinius pratimus ir po jų buvo vertintas tiriamųjų depresijos ir nerimo lygis hospitaline nerimo ir depresijos skale, gyvenimo kokybė – trumpąja pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) gyvenimo kokybės klausimyno versija WHOQOL-BREF, tiriamųjų raumenų jėga – manualiniu raumenų jėgos testavimu.

Rezultatai. Po fizinių pratimų sumažėjo tiriamųjų depresijos, nerimo ir bendra psichoemocinė būsena, pagerėjo gyvenimo kokybės, fizinės sveikatos, psichologinės sveikatos, socialinių santykių ir aplinkos vertinimas, padidėjo tiriamųjų raumenų jėga.

Išvada. Aštuonių savaičių fizinių pratimų intervencija buvo veiksminga mažinant vyresniojo amžiaus žmonių depresijos ir nerimo lygį, gerinant gyvenimo kokybę ir raumenų jėgą.

Raktažodžiai: fiziniai pratimai, depresija ir nerimas, vyresni žmonės, gyvenimo kokybė, motorinės funkcijos.

Downloads

Publikuota

2020-09-16

Numeris

Skyrius

Straipsniai

Kaip cituoti

Fizinių pratimų poveikis vyresniojo amžiaus žmonių depresijos ir nerimo simptomams, gyvenimo kokybei bei raumenų jėgai. (2020). Reabilitacijos Mokslai: Slauga, Kineziterapija, Ergoterapija, 1(22). https://doi.org/10.33607/rmske.v1i22.933