Jogos praktika pagerina vyresniojo amžiaus asmenų fizines savybes ir psichomotorinę koordinaciją
Santrauka
Tyrimo pagrindimas. Tyrimai rodo, kad jogos praktika gali pagerinti širdies ir kraujagyslių ištvermę, o fiziškai aktyvūs asmenys geriau veikia psichomotoriškai, tačiau vis dar neaišku, koks jogos poveikis vyresniojo, nuo 60 metų, amžiaus asmenims.
Tyrimo tikslas buvo patikrinti hipotezę, kad 10 savaičių jogos praktika pagerins vyresniojo amžiaus asmenų fizinę būklę ir psichomotorinę koordinaciją.
Metodai. Trisdešimt trys vyresni asmenys, kurių amžius 66.9 ± 6.0 m., atsitiktine tvarka buvo suskirstyti į kontrolinę grupę ir eksperimentinę grupę, kurios tiriamieji atliko dešimties savaičių jogos praktiką, du kartus per savaitę, 90 minučių per vieną užsiėmimą. Jogos praktikos metu buvo žymimas tiriamųjų lankomumas, taip pat buvo įvertinta širdies ir kraujagyslių ištvermė, lankstumas, plaštakos griebimo jėga ir psichomotorinė koordinacija.
Rezultatai. Eksperimentinės grupės tiriamųjų jogos praktikos lankomumas sudarė 96,4 ± 4,1%. Jogos praktika padidino (p < 0.05) plaštakos griebimo jėga, pagerino stuburo lankstumą ir lankstumą per klubus, šlaunis, sutrumpėjo (p < 0.05) atstumas nuo taikinio atliekant psichomotorinę užduotį. Tuo tarpu didžiausio deguonies suvartojimo pokyčių nenustatyta.
Išvada. Reguliari dešimties savaičių jogos praktika neturėjo įtakos širdies ir kraujagyslių ištvermei, tačiau pagerino vyresniojo amžiaus asmenų raumenų jėgą, lankstumą ir psichomotorinę koordinaciją.
Raktažodžiai: senėjimas, širdies ir kraujagyslių ištvermė, raumenų jėga, lankstumas, pratimai.