Kineziterapijos poveikis rūkančių ir nerūkančių ligonių kvėpavimo sistemos funkcijai po širdies vainikinių kraujagyslių nuosrūvio operacijų
Santrauka
Tyrimo tikslas – įvertinti kineziterapijos, taikomos ligoniams po širdies vainikinių kraujagyslių nuosrūvio operacijų, poveikį kvėpavimo sistemos funkcijai. Tyrimo uždaviniai: 1. Įvertinti ir palyginti kvėpavimo funkcijos rodiklius po širdies vainikinių kraujagyslių nuosrūvio operacijų ligonių, kuriems kineziterapija taikyta vieną kartą (I grupė) ir tų, kuriems ji taikyta du kartus per dieną (II grupė). 2. Palyginti I ir II grupės rūkančiųjų ir nerūkančiųjų kvėpavimo funkcijos rodiklius bei komplikacijų dažnį. Buvo tiriama 40 ligonių, kuriems atlikta širdies vainikinių kraujagyslių nuosrūvio operacija KMUK Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikoje. Tiriamieji padalyti į dvi grupes. Pirmos grupės tiriamiesiems kineziterapija buvo taikyta vieną kartą, antros – du kartus per dieną. Buvo vertinami kvėpavimo funkcijos rodikliai (kvėpavimo dažnio vidurkis ir Henče mėginio vidurkis) 1-ą ir 6-ą dieną po operacijos, atelektazės nustatymo duomenys analizuojami iš ligos istorijų. Apklausos būdu buvo renkami duomenys, ar pacientai rūkė aštuonias savaites prieš operaciją. Nustatyta, kad ligoniams po širdies vainikinių kraujagyslių nuosrūvio operacijų tikslinga taikyti kineziterapiją du kartus per dieną, nes kvėpavimo funkcijos rodikliai (kvėpavimo dažnio ir Henče mėginio vidurkiai) po šešių dienų statistiškai reikšmingai (p < 0,05) pagerėjo tų tiriamųjų, kuriems kineziterapija buvo taikyta du kartus per dieną, lyginant su grupe, kuriai ji taikyta vieną kartą. Rūkymas turėjo įtakos pooperacinių komplikacijų, atelektazių išsivystymui. Nustatyta, kad nerūkančių tiriamųjų kvėpavimo funkcijos rodikliai (kvėpavimo dažnio ir Henče mėginio vidurkiai) buvo statistiškai reikšmingai geresni nei rūkančiųjų (p < 0,05).
Raktažodžiai: išeminė širdies liga, širdies vainikinių kraujagyslių nuosrūvio operacija, pooperacinės kvėpavimo sistemos komplikacijos, rūkymas, kineziterapija.
Downloads
Publikuota
Numeris
Skyrius
Licencija
Copyright (c) 2020 Reabilitacijos mokslai: slauga, kineziterapija, ergoterapija
Darbas licencijuotas pagal Kūrybinių bendrijų Priskyrimas 4.0 tarptautinę licenciją.