Aktyvių pertraukų įtaka kaklo skausmo mažinimui biuro aplinkoje: sisteminė apžvalga
Santrauka
Įvadas. Nespecifinis kaklo skausmas (NKS) yra dažna raumenų ir kaulų sistemą paveikianti būklė tarp biuro darbuotojų, dažniausiai susijusi su ilgalaikiu statišku sėdėjimu ir sėdimu darbu. Siūloma įtraukti struktūrizuotas aktyvias ar fizinės veiklos pertraukas į darbo dienos grafiką kaip praktišką būdą sumažinti ilgo sėdėjimo poveikį.
Tikslas. Šios literatūros apžvalgos tikslas – apibendrinti šiuo metu turimus įrodymus apie aktyvių arba fizinės veiklos pertraukų veiksmingumą mažinant NKS tarp biuruose dirbančių suaugusiųjų.
Metodai. Literatūros apžvalga atlikta naudojant duomenų bazes, tokias kaip „PubMed“, „Scopus“, „ScienceDirect“,
„Google Scholar“ ir „PEDro“. Pagal atrankos kriterijus buvo pasirinkta 11 mokslinių straipsnių, publikuotų 2014– 2024 metais, kuriuose buvo aprašomi suaugusių biuro darbuotojų, patiriančių NKS, tyrimai ir intervencijos, apimančios aktyvias ar fizinės veiklos pertraukas darbo metu. Metodologinė kokybė įvertinta naudojant standartizuotus vertinimo įrankius.
Rezultatai. Daugumoje tyrimų nustatyta teigiama aktyvių pertraukų įtaka kaklo skausmo intensyvumo mažinimui. Intervencijos dažniausiai apėmė trumpus tempimo, laikysenos korekcijos ar judumo pratimus darbo vietoje. Nepaisant intervencijų protokolų ir vertinimo metodų skirtumų, bendri rezultatai rodo, kad aktyvios pertraukos yra naudingos siekiant valdyti NKS sėdimo darbo aplinkoje.
Išvados. Aktyvios pertraukos yra įgyvendinamas ir veiksmingas būdas mažinti nespecifinį kaklo skausmą tarp biuro darbuotojų. Tyrimo rezultatai patvirtina judėjimu grįstų intervencijų integravimo į kasdienę darbo rutiną naudą – tai gali pagerinti raumenų ir kaulų sistemos sveikatą, gyvenimo kokybę bei darbo našumą. Siekiant patvirtinti ilgalaikį veiksmingumą ir optimizuoti intervencijų dizainą, būtini tolesni tyrimai su standartizuotais protokolais.
Reikšminiai žodžiai: aktyvios pertraukos; nespecifinis kaklo skausmas; biuro darbuotojai; sėdima veikla
Downloads
Publikuota
Numeris
Skyrius
Licencija
Copyright (c) 2025 Autorius(iai). Publikavo Lietuvos sporto universitetas.

Darbas licencijuotas pagal Kūrybinių bendrijų Priskyrimas 4.0 tarptautinę licenciją.