Pacienčių, sergančių krūties vėžiu, gyvenimo kokybė: pilotinis tyrimas
Santrauka
Tyrimo pagrindimas. Krūties vėžys yra dažniausia moterų onkologinė liga pasaulyje, reikšmingai veikianti pacienčių fizinę, emocinę ir socialinę gerovę. Šios ligos gydymo būdai, nors ir pažangūs, dažnai sukelia šalutinius poveikius, kurie mažina gyvenimo kokybę.
Tikslas. Įvertinti moterų, sergančių krūties vėžiu, gyvenimo kokybę.
Metodai. Tyrime dalyvavo 32 pacientės, sergančios krūties vėžiu. Tyrimas buvo atliktas Nacionaliniame vėžio institute. Duomenys rinkti naudojant anketinę apklausą ir SF-36 klausimyną, siekiant įvertinti tiriamųjų gyvenimo kokybės aspektus.
Rezultatai. Aukščiausiai įvertintas fizinis aktyvumas (72,2 balo), skausmas ir socialinis funkcionavimas (po 68,7 balo), o žemiausi balai skirti veiklos apribojimams dėl fizinių negalavimų (43 balai) ir emocinių sutrikimų (48,9 balo). Daugumai moterų dažniausiai ar kartais buvo būdingas energingumas ir gyvenimo pilnatvės jausmas. Tik socialinio funkcionavimo srityje nenustatyta skirtumų tarp ištekėjusių ar gyvenančių partnerystėje ir našlių ar netekėjusių moterų vertinimų. Visose kitose srityse partnerystėje gyvenančios moterys gyvenimo kokybę vertino reikšmingai geriau. Aukštesnio išsilavinimo moterys reikšmingai geriau vertino fizinį aktyvumą, o žemesnio išsilavinimo moterys – energingumą, emocinę būseną ir socialinį funkcionavimą (p < 0,05).
Išvados. Tiriamųjų, gydytų dėl krūties vėžio, emocinė gerovė ir veiklos apribojimai išlieka reikšmingais išbandymais net ir po gydymo pabaigos. Nors daugelis moterų patyrė nuovargį ar išsekimą, dauguma jų nurodė jaučiančios tam tikrą energijos lygį ir gyvenimo pilnatvę. Emocinis bei socialinis artimųjų palaikymas gali turėti reikšmingos įtakos geresnei psichologinei savijautai. Pastebėta, kad moterų išsilavinimas gali būti susijęs su skirtingais sveikatos ir psichoemocinės būklės vertinimo rezultatais.
Reikšminiai žodžiai: krūtis; vėžys; fizinis aktyvumas; energingumas; nuovargis
Downloads
Publikuota
Numeris
Skyrius
Licencija
Copyright (c) 2025 Autorius(iai). Publikavo Lietuvos sporto universitetas.

Darbas licencijuotas pagal Kūrybinių bendrijų Priskyrimas 4.0 tarptautinę licenciją.