Skirtingos lokalizacijos elektrostimuliacijos ir gydomųjų pratimų poveikis skausmui ir funkcinei būklei bei gyvenimo kokybei asmenims po kelio sąnario priekinio kryžminio raiščio rekonstrukcinės operacijos
Santrauka
Tyrimo pagrindimas. Elektrostimuliacija yra veiksminga priemonė po priekinio kryžminio raiščio rekonstrukcinės operacijos šlaunies raumenų jėgai atkurti.
Tikslas. Nustatyti skirtingos lokalizacijos elektrostimuliacijos ir gydomųjų pratimų poveikį skausmui, funkcinei būklei ir gyvenimo kokybei asmenims po priekinio kryžminio kelio raiščio plyšimo traumos.
Metodai. Tyrime dalyvavo 29 pacientai po priekinio kryžminio raiščio rekonstrukcinės operacijos. Kontrolinei grupei buvo taikomi gydomieji pratimai ir elektrostimuliacija ant keturgalvio šlaunies raumens, tiriamajai grupei buvo taikomi gydomieji pratimai ir elektrostimuliacija ant keturgalvio ir užpakalinių šlaunies raumenų. Skausmo intensyvumui matuoti buvo naudojama Vizualinė analoginė skalė. Blauzdos tiesimo ir lenkimo amplitudė buvo išmatuota goniometru. Blauzdos tiesiamųjų ir lenkiamųjų raumenų jėgos vertinimas buvo matuojamas manualiniu raumenų testavimo būdu remiantis Oksfordo skale. Gyvenimo kokybės vertinimas buvo matuojamas pasitelkiant SF-36 klausimyną.
Rezultatai. Abiejose grupėse reikšmingai padidėjo raumenų jėga (p < 0,05), padidėjo kelio sąnario amplitudės (p < 0,05), sumažėjo skausmo intensyvumas (p < 0,05). Tačiau tarp grupių šių rodiklių skirtumas nebuvo statistiškai reikšmingas. Gyvenimo kokybė pagerėjo abiejose grupėse (p < 0,05), tačiau tiriamosios grupės gyvenimo kokybės vertinimas buvo didesnis (p < 0,05) nei kontrolinės.
Išvados. Gydomieji pratimai ir skirtingos lokalizacijos elektrostimuliacija reikšmingai pagerino tiriamųjų funkcinę būklę ir gyvenimo kokybę. Gyvenimo kokybės vertinimas buvo reikšmingai geresnis grupėje, kurioje elektrostimuliacija buvo taikyta ir priekinėje, ir užpakalinėje šlaunies raumenų pusėje nei tik priekinėje pusėje.
Reikšminiai žodžiai: kineziterapija, elektrostimuliacija, funkcinė būklė, gyvenimo kokybė, priekinio kryžminio raiščio rekonstrukcinė operacija.
##submission.downloads##
Publikuota
Numeris
Skyrius
Licencija
Copyright (c) 2024 Autorius(iai). Publikavo Lietuvos sporto universitetas.
Darbas licencijuotas pagal Kūrybinių bendrijų Priskyrimas 4.0 tarptautinę licenciją.