Varžybinis sportinis nerimas, gydomieji vaizdai ir pasiekimo tikslas; tarpininkaujantis trenerio grįžtamojo ryšio vaidmuo jauniems Pakistano sportininkams
Santrauka
Tyrimo pagrindimas. Sporto psichologijos yra mokoma tiek teoriškai (akademinėje aplinkoje), tiek praktiškai (sporto aikštelėse). Tyrime analizuojama studentų, kurie yra kūno kultūros ir sporto skyriaus nariai, dviguba atsakomybė. Praktinis sportinio nerimo valdymas, sportininko bandymai atsigauti po reabilitacijos dėl traumų ir sportinių tikslų siekimas yra esminiai trenerio grįžtamojo ryšio aspektai.
Tikslas – pasitelkiant trenerių grįžtamąjį ryšį ištirti dalyvaujančių studentų sportininkų varžybinį sportinį nerimą, gydomųjų vaizdų svarbą atstatant sportines traumas ir pasiekimų tikslus kriketo, ledo ritulio ir skvošo sporto šakose.
Metodai. Tikslinė atranka panaudota tiriant 58 sportininkus dėl varžybinio sportinio nerimo (Cox et al., 2003), Gydomųjų vaizdų sportinių traumų skalėje (Cressman, 2010), Sporto pasiekimų (Sean et al., 2008) psichologinių konstruktų ir trenerių atsiliepimai (Stein, 2009) apie tris regione paplitusias sporto šakas: kriketą, ledo ritulį ir skvošą.
Rezultatai. Tarp kintamųjų pastebimos vidutinės, reikšmingos koreliacijos. Gydomieji vaizdiniai daro labai reikšmingą ir teigiamą poveikį sportininkų pasiekimų tikslams tiek ego, tiek meistriškumo atžvilgiu. Koučingas, kuriam būdingas pozityvumas ir orientacija į bausmes, daro didelę įtaką tikslo siekimui. Gydomieji vaizdai yra dalinis tarpininkas tarp varžybinio sportinio nerimo ir sportininkų pasiekimų tikslų.
Išvada. Varžybinis sportinis nerimas gali trukdyti gydymo vaizdų efektyvumui ir nukreipti sportininkus nuo savo tikslų siekimo. Kai sportininkai sporto srityje pasiekia daug, jie linkę rečiau naudoti gydomosios vizualizacijos metodus. Dėl to treneriai turi pritaikyti mokymo strategijas, norėdami atitikti individualius sportininkų poreikius. Sportuojantiems studentams ir aktyviems žaidėjams būtina reguliariai rengti psichologinius sporto seminarus ir sudaryti galimybę naudotis naujausiomis terapijomis. Motyvacinio klimato tyrinėjimas yra neatsiejama būsimų studijų dalis.
Raktiniai žodžiai: konkurencija, sportinis nerimas, gydomieji vaizdai, pasiekimo tikslas, trenerio atsiliepimai
Downloads
Publikuota
Numeris
Skyrius
Licencija
Copyright (c) 2024 Autorius(iai). Publikavo Lietuvos sporto universitetas.
Darbas licencijuotas pagal Kūrybinių bendrijų Priskyrimas 4.0 tarptautinę licenciją.