Mažo intensyvumo aerobinių pratimų ir aerobinių bei pasipriešinimo pratimų veiksmingumas slaugomų pacientų skausmui, kvėpavimo funkcijai, nuovargiui ir gyvenimo kokybei
Santrauka
Tyrimo pagrindimas. Dėl fizinės būklės blogėjimo vyresnio amžiaus žmonių, kuriems nustatytas dauginis ligotumas, gyvenimo kokybė prastėja, o tai gali paskatinti ir psichologinės būklės pablogėjimą (Nóbrega et al., 2009; Subramaniam et al., 2019). Tokiais atvejais svarbu užtikrinti tinkamą fizinį aktyvumą, nes tai gali pagerinti jų fizinę ir psichologinę būklę (Bricca et al., 2020). Fizinė veikla gali pagerinti vyresnio amžiaus žmonių gyvenimo kokybę, o tam tinka aerobiniai pratimai, pasipriešinimo pratimai, tempimo pratimai (López-Torres, 2019), tačiau išlieka neaišku, kurių fizinių pratimų poveikis veiksmingesnis.
Tikslas – nustatyti, kuri iš kineziterapijos programų – mažo intensyvumo aerobiniai pratimai ar aerobiniai ir pasipriešinimo pratimai, taikomi kartu – veiksmingesnė slaugomų pacientų skausmui ir nuovargiui mažinti, kvėpavimo rodiklių bei gyvenimo kokybei gerinti.
Metodai. Tyrime dalyvavo 20 pacientų, kurių vidutinis amžius – 74,85 ± 5,4 metų. Tiriamieji atsitiktine tvarka suskirstyti į dvi grupes po dešimt dalyvių: MIAP grupei taikyti mažo intensyvumo aerobiniai pratimai, APP grupei – aerobiniai ir pasipriešinimo pratimai. Skaitmenine skausmo skale (SAS) vertintas patiriamas skausmas. Spirometrija vertinti kvėpavimo funkcijos rodikliai. Daugiamačiu nuovargio inventoriumi (MFI-20L) įvertintas bendras, fizinis ir protinis nuovargis, sumažėjęs aktyvumas ir motyvacija. Gyvenimo kokybei vertinti naudotas SF-36 klausimynas.
Rezultatai. Taikant MIAP ir APP programas, reikšmingai mažėjo skausmas, fizinis nuovargis, gerėjo su fizine ir psichine sveikata susijusi gyvenimo kokybė bei kvėpavimo rodikliai (p < 0,05).
Išvados. Mažo intensyvumo aerobinių pratimų programa buvo veiksmingesnė mažinant nuovargį, o aerobinių ir pasipriešinimo pratimų programa veiksmingiau pagerino kvėpavimo funkciją. Abi programos – veiksmingos, gerinant su psichine ir fizine sveikata susijusią gyvenimo kokybę bei mažinant skausmą.
Raktažodžiai: kineziterapija, gyvenimo kokybė, skausmas, kvėpavimo funkcija, nuovargis.
Downloads
Publikuota
Numeris
Skyrius
Licencija
Copyright (c) 2023 Autorius(iai). Publikavo Lietuvos sporto universitetas.
Darbas licencijuotas pagal Kūrybinių bendrijų Priskyrimas 4.0 tarptautinę licenciją.