Skirtingų kineziterapijos programų poveikis pacientų, patyrusių galvos smegenų infarktą, pusiausvyrai ir eisenai
Santrauka
Tyrimo pagrindimas. Infarkto sukelti reiškiniai sutrikdo žmogaus gebėjimą būti savarankišku ir nepriklausomu, todėl labai svarbu kuo greičiau ir efektyviau padėti pacientui atgauti savarankiškumą ir prarastas funkcijas. Dinaminės neuroraumeninės stabilizacijos pratimai gali padėti atkurti prarastus judėjimo modelius aktyvuojant centrinę nervų sistemą.
Tikslas – palyginti įprastinės kineziterapijos ir integruotos į įprastinę kineziterapiją dinaminės neuroraumeninės stabilizacijos poveikį pacientų, patyrusių galvos smegenų infarktą, pusiausvyrai ir eisenai.
Metodai. Tyrime dalyvavo 30 asmenų, patyrusių galvos smegenų infarktą. Tiriamieji atsitiktinės atrankos būdu buvo suskirstyti į dvi skirtingų intervencijų grupes po 15 asmenų: įprastinės kineziterapijos ir įprastinės kineziterapijos su integruota dinamine neuroraumenine stabilizacija. Pusiausvyra vertinta naudojant Biodex platformą, kurioje pasirinkta įvertinti: griuvimo riziką, liemens stabilumą, stabilumo ribas bei sensorinės organizacijos patikros testus. Eisenos rodikliai (sveikos ir pažeistos kojos žingsnio ilgis, žingsnio plotis) vertinti naudojant Zebris FDM-T bėgimo takelį. Tiriamieji buvo
tiriami prieš ir po tyrimo.
Rezultatai. Tiek įprastinė kineziterapija, tiek kineziterapija su integruota dinamine neuroraumenine stabilizacija pagerino pacientų eisenos parametrus, taip pat pagerino griuvimo rizikos, laikysenos stabilumo, stabilumo ribų testų rezultatus bei sensorinės integracijos testo rezultatą, testuojant atsimerkus ant stabilaus paviršiaus (p < 0,05). Tačiau sensorinės integracijos testų rezultatai, stovint ant stabilaus paviršiaus užsimerkus (p < 0,001), ant nestabilaus paviršiaus atsimerkus (p < 0,001) ir ant nestabilaus paviršiaus užsimerkus (p = 0,021) pagerėjo tik taikant kineziterapiją su integruota dinamine neuroraumenine stabilizacija.
Išvada. Tiek įprastinė kineziterapija, tiek kineziterapija su integruota dinamine neuroraumenine stabilizacija reikšmingai pagerino pacientų, patyrusių insultą, eisenos ir pusiausvyros parametrus.
Raktažodžiai: dinaminė neuroraumeninė stabilizacija, infarktas, pusiausvyra, eisena, liemens stabilumas.
Downloads
Publikuota
Numeris
Skyrius
Licencija
Copyright (c) 2023 Autorius(iai). Publikavo Lietuvos sporto universitetas.
Darbas licencijuotas pagal Kūrybinių bendrijų Priskyrimas 4.0 tarptautinę licenciją.