Probleminio interneto naudojimo ir paauglių, sergančių ir nesergančių lėtinėmis ligomis, pavojaus sveikatai ryšys

Autoriai

  • Aija Klavina Mokslo katedra, Latvijos sporto švietimo akademija, Ryga; Sveikatinimo ir reabilitacijos katedra, Lietuvos sporto universitetas, Kaunas
    Latvija
  • Viktors Veliks Švietimo, psichologijos ir meno katedra, Latvijos universitetas, Ryga
    Latvija
  • Luize Bebrisa-Fedotova Mokslo katedra, Latvijos sporto švietimo akademija, Ryga
    Latvija
  • Anna Zusa Mokslo katedra, Latvijos sporto švietimo akademija, Ryga
    Latvija
  • Juris Porozovs Švietimo, psichologijos ir meno katedra, Latvijos universitetas, Ryga
    Latvija
  • Aleksandrs Aniscenko Švietimo, psichologijos ir meno katedra, Latvijos universitetas, Ryga
    Latvija

Santrauka

Įvadas. Pasyvus ir nesveikas gyvenimo būdas yra pavojus sveikatai, kuris dažnai išsivysto paauglystėje. Išsami žalingo elgesio tarp paauglių, sergančių lėtinėmis sveikatos ligomis, analizė galėtų padėti sukurti veiksmingesnius prevencijos metodus.

Tikslas. Šiuo tyrimu buvo siekiama išmatuoti ryšį tarp probleminio interneto naudojimo (PIN), gyvenimo būdo įpročių ir subjektyvių sveikatos nusiskundimų tarp paauglių, sergančių ir nesergančių lėtinėmis ligomis. Be to, lyginamas su sveikata susijęs elgesys ir subjektyvių sveikatos nusiskundimų paplitimas tarp paauglių, sergančių ir nesergančių lėtinėmis ligomis.

Metodai. Iš viso 171 paauglys (87 nesergantys lėtinėmis ligomis ir 84 sergantys) užpildė internetinę apklausą. PIN buvo įvertintas probleminio ir rizikingo interneto naudojimo atrankos skale. Vertinti subjektyvūs sveikatos skundai buvo somatiniai ir psichologiniai simptomai. Įvertintas sveikos gyvensenos elgesys buvo kasdienė fizinė veikla, laikas, praleistas prie ekranų, mitybos įpročiai ir miego trukmė.

Rezultatai. Rezultatai parodė, kad 21,83 proc. paauglių, sergančių lėtinėmis ligomis, ir 36,78 proc. nesergančių, kyla problemų dėl interneto naudojimo. Paaugliai, nesergantys lėtinėmis ligomis, daug dažniau skundžiasi psichologine sveikata nei jų bendraamžiai, sergantys lėtinėmis ligomis. Šiame tyrime nustatyta, kad dauginiai sveikatos skundai ir nesveikos mitybos įpročiai buvo reikšmingai susiję su PIN paaugliams, sergantiems lėtinėmis ligomis, o paaugliams, kurie nesirgo, nustatytas nervingumas ir greito maisto valgymas. Merginos, nesergančios lėtinėmis ligomis, nurodė reikšmingai aukštesnius PRIUSS balus ir subjektyvių sveikatos nusiskundimų dažnumą, lyginant su berniukais (p < 0,05).

Išvados. Paaugliai, nesergantys lėtinėmis ligomis, rodė žymiai didesnį vidutinio ir intensyvaus fizinio aktyvumo lygį per savaitę nei jų bendraamžiai, kurie sirgo lėtinėmis ligomis. PIN elgesys labiausiai susijęs su psichologiniais sveikatos nusiskundimais ir nesveika mityba, tiek paaugliams, sergantiems lėtinėmis ligomis, tiek ir nesergantiems. Šios išvados pabrėžia poreikį nustatyti konkrečias problemines interneto naudojimo veiklas, susijusias su skirtingais pavojais paauglių sveikatai.

Raktažodžiai: probleminis interneto naudojimas, lėtinės sveikatos būklės, gyvenimo būdas, sveikata, paaugliai.

Downloads

Publikuota

2023-06-27

Numeris

Skyrius

Straipsniai

Kaip cituoti

Probleminio interneto naudojimo ir paauglių, sergančių ir nesergančių lėtinėmis ligomis, pavojaus sveikatai ryšys. (2023). Reabilitacijos Mokslai: Slauga, Kineziterapija, Ergoterapija, 1(28), 1-20. https://doi.org/10.33607/rmske.v1i28.1356