Kineziterapija su „Biodex“ įranga veiksmingesnė nei pratimai ant nestabilių plokštumų, atgaunant patyrusiųjų galvos smegenų infarktą pusiausvyrą, bet ne apatinių galūnių raumenų jėgą

Autoriai

  • Eglė Lendraitienė Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Reabilitacijos katedra, Kaunas
    Lietuva
  • Laura Urbonienė Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Reabilitacijos katedra, Kaunas
    Lietuva
  • Daiva Petruševičienė Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Reabilitacijos katedra, Kaunas
    Lietuva
  • Rasa Šakalienė Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Reabilitacijos katedra, Kaunas
    Lietuva

Santrauka

Tyrimo pagrindimas. Atgauti kūno padėties valdymą ir paciento judesius yra vienas svarbiausių patyrusiųjų galvos smegenų infarktą (GSI) reabilitacijos tikslų. Prarastoms funkcijoms atkurti, naudojama daugybė metodų, tačiau tyrimų, įrodančių konkrečios įrangos veiksmingumą gerinant pusiausvyrą, yra nedaug.

Tikslas – įvertinti pacientų, patyrusių GSI, pusiausvyros ir apatinių galūnių raumenų jėgos parametrus, taikant skirtingus kineziterapijos metodus.

Metodai. Tyrime dalyvavo 40 GSI patyrusių pacientų, kuriems nustatyta hemiparezė ir sutrikusi pusiausvyra. Tiriamieji buvo suskirstyti į dvi grupes: pirmajai grupei (n=20) buvo atlikta kineziterapija, naudojant „Biodex“ įrangą (su vizualiniu grįžtamuoju ryšiu), antrajai grupei (n=20) – pratimai ant nestabilių plokštumų. Abiejų grupių tiriamiesiems penkis kartus per savaitę buvo atliktos 45 min. trukmės kineziterapijos procedūros (iš viso 20 procedūrų). Tiriamieji buvo tiriami prieš kineziterapijos procedūrų ciklą ir po jo. Pusiausvyra buvo vertinama taikant „Geriausių vertinimo sistemų testą“ (BEST), o apatinių galūnių raumenų jėga – Oksfordo raumenų jėgos skalę.

Rezultatai. Tiek kineziterapija naudojant „Biodex“ prietaisą, tiek ir pratimai ant nestabilių plokštumų pagerino pacientų, patyrusių galvos smegenų infarktą, pusiausvyrą ir raumenų jėgą. Tačiau pirmosios grupės („Biodex“) pusiausvyros rezultatai buvo žymiai geresni nei antrosios grupės (nestabilios plokštumos). Raumenų jėgos parametrai tarp grupių nesiskyrė.

Išvada. Kineziterapija naudojant „Biodex“ įrangą (su vizualiniu grįžtamuoju ryšiu) yra pranašesnė už pratimus ant nestabilių plokštumų, lavinant patyrusiųjų GSI pusiausvyrą, bet ne apatinių galūnių raumenų jėgą.

Raktažodžiai: galvos smegenų infarktas, kineziterapija, Biodex, pusiausvyra, raumenų jėga, apatinė galūnė.

Downloads

Paskelbtas

2022-11-16

Numeris

Skiltis

Straipsniai

Kaip cituoti

Kineziterapija su „Biodex“ įranga veiksmingesnė nei pratimai ant nestabilių plokštumų, atgaunant patyrusiųjų galvos smegenų infarktą pusiausvyrą, bet ne apatinių galūnių raumenų jėgą. (2022). Reabilitacijos Mokslai: Slauga, Kineziterapija, Ergoterapija, 2(27), 89-97. https://doi.org/10.33607/rmske.v2i27.1265