Sportinių šokių šokėjų nugaros skausmo sąsajos su stuburo hipermobilumu ir statine liemens raumenų ištverme
Santrauka
Tyrimo pagrindimas. Juosmeninės nugaros dalies skausmas yra viena dažniausiai pasitaikančių problemų tarp sportinių šokių šokėjų.
Tikslas – nustatyti sąsajas tarp sportinių šokių šokėjų stuburo juosmeninės dalies hipermobilumo, apatinės nugaros dalies skausmo bei statinės liemens raumenų ištvermės.
Metodai. Tyrime dalyvavo 36 sportinių šokių šokėjai (50 proc. vaikinų ir 50 proc. merginų), kurių amžius buvo nuo 16 iki 22 metų. Tiriamieji užpildė anketinę apklausą, stuburo judesių amplitudėms nustatyti atlikta inklinometrija, įvertinta statinė liemens raumenų ištvermė pagal McGill metodiką bei nustatytas jaučiamo skausmo intensyvumas skausmo analogine skale.
Rezultatai. Net 72,2 proc. šokėjų yra bent kartą patyrę juosmeninės nugaros dalies skausmą. Vaikinų nugaros skausmo intensyvumo vidurkis buvo 2,17 ± 2,92 balų, o merginų – 3,56 ± 2,66, (p<0,05). Nugaros skausmus patiriančių šokėjų nugaros tiesimo amplitudė buvo 28,1°, o nepatiriančių – 22,2°. Tiriamųjų, jaučiančių skausmą, nugaros raumenų ištvermės vidurkis buvo 101 s, o nejaučiančių – 117 s. Tiriamųjų, kurie patiria juosmeninės nugaros dalies skausmą, kairės pusės liemens raumenų ištvermės vidurkis buvo 70 s, o kurie nepatiria – 83 s. Nustatytas statistiškai reikšmingas skirtumas tarp skausmo jutimo ir tiesimo amplitudės (p<0,05) bei skausmo jutimo ir statinės liemens raumenų ištvermės (p<0,05).
Išvada. Kuo skausmas yra intensyvesnis, tuo stuburo amplitudės didesnės, o jaučiančių juosmeninės dalies maudimą, diegimą, statinė nugaros ir kairės pusės liemens raumenų ištvermė buvo trumpesnė.
Raktažodžiai: stuburo hipermobilumas, nugaros skausmas, statinė liemens raumenų ištvermė, sportiniai šokiai.
Downloads
Publikuota
Numeris
Skyrius
Licencija
Copyright (c) 2022 Autorius(iai). Publikavo Lietuvos sporto universitetas.
Darbas licencijuotas pagal Kūrybinių bendrijų Priskyrimas 4.0 tarptautinę licenciją.