Kineziterapijos poveikis vaiko, turinčio 16p11.2 mikrodeleciją, pusiausvyrai ir stambiosios motorikos įgūdžiams

Autoriai

  • Vaida Kerulienė Utenos kolegija, Utena
    Lietuva
  • Margarita Kaleckienė Utenos kolegija, Utena
    Lietuva

Santrauka

Tyrimo pagrindimas. 16p11.2 mikrodelecija yra viena labiausiai paplitusių žinomų genetinių neurovystymosi sutrikimų priežasčių, pasireiškianti įvairiais raidos vystymosi ir elgesio sutrikimais bei specifinėmis medicininėmis būklėmis. Diagnozavus 16p11.2 mikrodeleciją, rekomenduojama kreiptis į specialistą išsamiam neuropsichologiniam ir (arba) raidos įvertinimui. Gydymas turėtų būti nukreiptas į konkrečius nustatytus sutrikimus. Kineziterapija yra taikoma motoriniams įgūdžiams, pusiausvyrai ir koordinacijai gerinti.

Tikslas – įvertinti kineziterapijos poveikį vaiko, turinčio 16p11.2 mikrodeleciją, pusiausvyrai ir stambiosios motorikos įgūdžiams.

Metodai. Buvo tiriamas 6 metų berniukas, turintis 16p11.2 mikrodeleciją. Tiriamajam buvo taikyta individuali kineziterapija šešis mėnesius. Tiriamojo rodikliai buvo vertinami keturis kartus: prieš kineziterapijos procedūras ir kas du mėnesius. Tiriamojo pusiausvyra buvo vertinama naudojant vaikų pusiausvyros skalę (angl. Pediatric Balance Scale), stambiosios motorikos įgūdžiai buvo vertinami naudojant įgūdžių tikrinimo schemą.

Rezultatai. Bendrosios motorikos įgūdžių vidurkio rodiklis prieš kineziterapiją buvo 2,57 balo, po kineziterapijos – 3,48 balo, po taikytos kineziterapijos rezultatų vidurkio pokytis sudarė 0,91 balo. Pusiausvyros rodikliai po pusės metų trukusios intervencijos pagerėjo 7 balais, nuo 39 balų iki 46 balų, tačiau pusiausvyra išliko sutrikusi.

Išvada. Kineziterapija turėjo teigiamą poveikį vaiko, turinčio 16p11.2 mikrodeleciją, pusiausvyrai ir stambiosios motorikos įgūdžiams.

Raktažodžiai: kineziterapija, mikrodelecija, pusiausvyra, stambioji motorika.

Downloads

Publikuota

2022-11-16

Numeris

Skyrius

Straipsniai

Kaip cituoti

Kineziterapijos poveikis vaiko, turinčio 16p11.2 mikrodeleciją, pusiausvyrai ir stambiosios motorikos įgūdžiams. (2022). Reabilitacijos Mokslai: Slauga, Kineziterapija, Ergoterapija, 2(27), 8-16. https://doi.org/10.33607/rmske.v2i27.1258