Trumpalaikis ir išliekamasis mobilizacijos su judesiu ir ekscentrinio virškrūvio poveikis plaštakos skausmui ir funkcijai, gydant lateralinį epikondilitą

Autoriai

  • Lukas Svalbonas Lietuvos sporto universitetas, Kaunas; Panevėžio kolegija, Panevėžys
    Lietuva
  • Nerijus Masiulis Lietuvos sporto universitetas, Kaunas
    Lietuva
  • Giedrė Jurgelaitienė Lietuvos sporto universitetas, Kaunas
    Lietuva
  • Laura Janušonienė Panevėžio kolegija, Panevėžys
    Lietuva

Santrauka

Tyrimo pagrindimas. Ekscentrinio virškrūvio taikymas yra vienas geriausių metodų, gydant tendinopatiją. Mobilizacija su judesiu įvardijama kaip veiksminga trumpalaikio poveikio priemonė, gydant lateralinį epikondilitą, tačiau neaišku, ar šie metodai taikomi kombinuotai turi išliekamąjį poveikį.

Tikslas – nustatyti ir palyginti mobilizacijos su judesiu ir ekscentrinio virškrūvio trumpalaikį ir išliekamąjį poveikį plaštakos skausmui ir funkcijai, gydant lateralinį epikondilitą.

Metodai. Tyrime dalyvavo 30–54 metų asmenys (n=30), kuriems nustatytas lateralinis epikondilitas. Skausmas vertintas vizualine analogine skausmo skale (VAS), plaštakos sugriebimo jėga dinamometrijos metodu. QuickDASH klausimyno pagalba vertinta plaštakos funkcija ir  jaučiama negalia. Tyrimo dalyviai atsitiktinai suskirstyti į tris grupes: mobilizacijos su judesiu grupei taikyta mobilizacija su judesiu, ekscentrinio virškrūvio grupei taikytas ekscentrinis virškrūvis, kombinuotos terapijos grupei kombinuotai taikyta mobilizacija su judesiu ir ekscentrinis virškrūvis. Visų grupių tiriamiesiems buvo atlikta 10 kineziterapijos procedūrų, jų poveikis plaštakos skausmui ir funkcijai, vertintas po 10 kineziterapijos procedūrų ir išliekamajam poveikiui įvertinti – praėjus 2, 6 ir 12 savaičių po kineziterapijos procedūrų.

Rezultatai. Visose tiriamosiose grupėse reikšmingai sumažėjo skausmas (p<0,05), padidėjo plaštakos sugriebimo jėga (p<0,05), reikšmingai pagerėjo plaštakos funkcija (p<0,05). Vertinant šiuos parametrus praėjus 2, 6 ir 12 savaičių po užsiėmimų, reikšmingai sumažėjo (p<0,05) skausmo intensyvumas, padidėjo plaštakos sugriebimo jėgos iki skausmo ir plaštakos funkcijos rodikliai mobilizacijos su judesiu grupėje.

Išvada. Mobilizacijos su judesiu taikymas turėjo didžiausią teigiamą trumpalaikį ir išliekamąjį poveikį skausmo intensyvumui, maksimaliai plaštakos sugriebimo jėgai su ir iki skausmo bei plaštakos funkcijai ir jaučiamai negaliai, lyginant su pavienio ekscentrinio virškrūvio ir mobilizacijos su judesiu taikomos kartu su ekscentriniu virškrūviu rezultatais.

Raktiniai žodžiai: lateralinis epikondilitas, mobilizacija su judesiu, ekscentrinis virškrūvis, skausmo intensyvumas, plaštakos sugriebimo jėga.

Downloads

Paskelbtas

2022-05-31

Numeris

Skiltis

Straipsniai

Kaip cituoti

Trumpalaikis ir išliekamasis mobilizacijos su judesiu ir ekscentrinio virškrūvio poveikis plaštakos skausmui ir funkcijai, gydant lateralinį epikondilitą. (2022). Reabilitacijos Mokslai: Slauga, Kineziterapija, Ergoterapija, 1(26), 93-102. https://doi.org/10.33607/rmske.v1i26.1188