„IPPON“ ir „Judo 9+“ intervencijų poveikis jaunųjų dziudo sporto šakos atstovų pusiausvyrai ir koordinacijai
Santrauka
Tyrimo pagrindimas. Koordinacija yra vienas svarbiausių įgūdžių dziudo sporto šakos atstovams. Dažniausiai, dziudo treniruočių metu, akcentuojamas raumenų jėgos ir ištvermės lavinimas, o koordinacijos lavinimui skiriama mažiau dėmesio. Vis dažniau tyrinėjama koordinacijos svarba dziudo imtynininkams bei atkreipiamas dėmesys į šio įgūdžio lavinimo svarbą. Tačiau šiuo metu stinga mokslinių tyrimų, analizuojančių koordinacijos lavinimo pratimų poveikį dziudo sporto šakos atstovų pusiausvyrai ir koordinacijai.
Tikslas – įvertinti „IPPON“ ir „Judo 9+“ intervencijų įtaką dziudo sporto šakos atstovų pusiausvyrai ir koordinacijai.
Metodai. Tyrime dalyvavo septyni dziudo sporto šakos atstovai (5 berniukai ir 2 mergaitės), kurių amžius 13,6±1,6 m., ūgis 1,6±0,13 m, svoris 57,6±14,6 kg, o treniravimosi laikotarpis didesnis nei devyni mėnesiai (3,7±2,4 metų). Tiriamiesiems buvo taikyti koordinacijos lavinimo pratimai, sudaryti iš dviejų programų, skirtų dziudo sporto šakos atstovams („IPPON“ ir „Judo 9+“). Prieš ir po keturių savaičių trukmės intervencijos buvo įvertinta tiriamųjų statinė ir dinaminė pusiausvyra bei koordinacija.
Tyrimo rezultatai. Po savaičių savaičių trukmės „IPPON“ ir „Judo 9+“ intervencijų, modifikuoto žvaigždės nuokrypio testo metu pastebėta dinaminės pusiausvyros gerėjimo tendencija (dešinėje kojoje posterolateraline kryptimi (4,1 cm), kairėje kojoje priekine (0,7 cm) ir posteromedialine kryptimi (1,1 cm), Harre koordinacijos testo rezultato pagerėjimas (0,7 s). Tačiau statistiškai reikšmingas pusiausvyros ir koordinacijos rodiklių pokytis prieš ir po intervencijos nenustatytas.
Išvada. Keturių savaičių „IPPON“ ir „Judo 9+“ pratimų programa buvo per trumpa, kad reikšmingai pagerintų dziudo sporto šakos atstovų koordinaciją bei dinaminę pusiausvyrą.
Raktažodžiai: statinė pusiausvyra, dinaminė pusiausvyra, koordinacija.
Downloads
Publikuota
Numeris
Skyrius
Licencija
Copyright (c) 2022 Autorius(iai). Publikavo Lietuvos sporto universitetas.
Darbas licencijuotas pagal Kūrybinių bendrijų Priskyrimas 4.0 tarptautinę licenciją.