Savimasažo ir pratimų pėdoms poveikis sėdimą darbą dirbančių vyrų juosmeninės stuburo dalies skausmui ir funkcinei būklei
Santrauka
Tyrimo pagrindimas. Juosmeninės stuburo dalies skausmas – tai vienas dažniausių griaučių raumenų sistemos sutrikimų, kuriuo skundžiasi sėdimą darbą dirbantys asmenys. Dėl ilgo sėdėjimo valandų pakinta raumenų aktyvumas, atsiranda įtampos, kas neigiamai veikia ir fascijos struktūrą. Yra duomenų, kad taikant miofascijinius pratimus užpakalinei paviršinei grandžiai, veikiant pado fasciją, sumažėja juosmeninės stuburo dalies skausmas, tačiau nėra aišku koks savimasažo ir pratimų pėdoms poveikis sėdimą darbą dirbančių asmenų juosmeninės stuburo dalies funkcinei būklei.
Tikslas – nustatyti savimasažo ir pratimų pėdoms poveikį sėdimą darbą dirbančių vyrų juosmeninės stuburo dalies skausmui ir funkcinei būklei.
Metodai. Tyrime dalyvavo 20 (25,8 ± 2,6 metų) vyrų (10 tiriamojoje grupėje, 10 – kontrolinėje), dirbančių sėdimą darbą ir jaučiančių juosmeninės stuburo dalies lėtinį nespecifinį skausmą. Prieš ir po tyrimo buvo atliktas skausmo intensyvumo vertinimas skaitmenine analogijos skale (SAS), funkcinės būklės vertinimas Oswestry klausimynu ir užpakalinės paviršinės liemens ir kojų raumenų grandies ilgio vertinimas – kojų piršto siekimo testu. Tiriamajai grupei šešias savaites penkis kartus per savaitę po 10 min. kiekvienai pėdai buvo taikomas savimasažas ir tris kartus per savaitę po 30 min. – pratimai pėdoms.
Rezultatai. Po savimasažo ir pratimų pėdoms skausmo intensyvumas ir funkcinė negalia reikšmingai sumažėjo (p<0,001), o užpakalinė paviršinė liemens ir kojų raumenų grandis pailgėjo (p<0,001). Kontrolinėje grupėje funkcinė negalia padidėjo (p<0,001). Po tyrimo funkcinė negalia reikšmingai skyrėsi tarp grupių (p=0,02).
Išvada. Savimasažas ir pratimai pėdoms pagerino sėdimą darbą dirbančių vyrų juosmeninės stuburo dalies funkcinę būklę ir sumažino skausmą.
Raktažodžiai: juosmens skausmas, fascija, miofascijinė grandis, masažas, pratimai.
Downloads
Publikuota
Numeris
Skyrius
Licencija
Copyright (c) 2022 Autorius(iai). Publikavo Lietuvos sporto universitetas.
Darbas licencijuotas pagal Kūrybinių bendrijų Priskyrimas 4.0 tarptautinę licenciją.