Ergoterapeutų ir kineziterapeutų požiūris ir žinios į moksliniais tyrimais paremtų metodų taikymą vaikams, sergantiems cerebriniu paralyžiumi
Santrauka
Tyrimo pagrindimas. Cerebrinis paralyžius yra vienas sunkiausių raidos sutrikimų, pažeidžiantis asmens funkcionavimą įvairiose srityse. Atsiranda vis daugiau alternatyvių gydymo ir terapijos metodų, todėl reabilitacijos specialistams labai svarbu ne tik nepasiklysti jų gausoje, bet ir pasirinkti tinkamus metodus.
Tikslas – išsiaiškinti ergoterapeutų ir kineziterapeutų požiūrį į moksliniais tyrimais paremtų metodų taikymą vaikams, sergantiems cerebriniu paralyžiumi.
Metodai. Tyrime dalyvavo 73 reabilitacijos specialistai – 30 ergoterapeutų ir 43 kineziterapeutai, kurie anoniminėje autorės sukurtoje anketoje atsakinėdami į klausimus reiškė požiūrį ir nuomonę apie įrodymais pagrįstų metodų taikymą vaikams, sergantiems cerebriniu paralyžiumi, jų veiksmingumą ir mokslinį pagrįstumą ir turėjo įvardyti, ar pateikti metodai yra moksliškai pagrįsti, ar turi abejotiną pagrįstumą, ar yra mokslu nepagrįsti.
Rezultatai. Teisingą apibrėžimą, kas yra įrodymais pagrįsta praktika ir jos modelio sudedamąsias dalis pasirinko visi apklaustieji. 97,3 proc. respondentų atsakė, kad savo darbe taiko įrodymais pagrįstos praktikos metodus. Perskaitomų mokslinių straipsnių skaičių per mėnesį intervale nuo 0 iki 5 pasirinko 71,2 proc., nuo 6–10 straipsnių – 19,2 proc., nuo 11 ir daugiau straipsnių – 9,6 proc. apklaustųjų. Sąsaja tarp ergoterapeutų perskaitomų straipsnių skaičiaus buvo tiesiogiai ir vidutiniškai susijusi su darbo stažu (r=0,555; p=0,001). Ergoterapeutų išsilavinimas buvo tiesiogiai silpnai susijęs su tuo, kaip dažnai specialistai taiko įrodymais pagrįstus metodus savo darbe ( r=0,374; p=0,042). Kineziterapeutų išsilavinimas buvo tiesiogiai vidutinišku stiprumu susijęs su tuo, kaip dažnai taiko savo darbe įrodymais pagrįstus metodus (r=0,476; p=0,001).
Išvados. Tiek ergoterapeutai, tiek kineziterapeutai taiko įrodymais pagrįstos praktikos metodus savo darbe. Galima teigti, kad kuo aukštesnį išsilavinimą turi reabilitacijos specialistas, tuo dažniau taiko įrodymais pagrįstos praktikos metodus savo darbe ir palankiau juos vertina.
Raktažodžiai: cerebrinis paralyžius, vaikų reabilitacijos metodai, įrodymais grįsta praktika.
Downloads
Publikuota
Numeris
Skyrius
Licencija
Copyright (c) 2021 Autorius(iai). Publikavo Lietuvos sporto universitetas.
Darbas licencijuotas pagal Kūrybinių bendrijų Priskyrimas 4.0 tarptautinę licenciją.