Leidybos etika
Žurnalas remia etiškos leidybos principus ir vadovaujasi Leidybos etikos komiteto (angl. Committee on Publication Ethics: COPE) skelbiamomis gairėmis. Šios gairės taikomos žurnalo redaktoriams, autoriams ir recenzentams. Vertindamas galimus nusižengimus, žurnalas vadovaujasi COPE struktūrinėmis schemomis.
Redaktoriai ir redaktorių kolegija
- Redaktorių sprendimai priimti ar atmesti publikaciją turėtų būti grindžiami straipsnio svarba, originalumu ir aiškumu, tyrimo pagrįstumu ir aktualumu žurnalui.
- Redaktoriai turėtų užtikrinti kūrinių konfidencialumą, t. y. neperduodi pateiktų rankraščių asmenims, kurie nėra įtraukti į recenzavimo ir leidybos procesą.
- Redaktoriai turėtų užtikrinti, kad peržiūrai būtų pasirinkti tinkami recenzentai.
- Redaktoriai turėtų užtikrinti, kad žurnale būtų naudojamas dvigubai aklas recenzavimas ir skiria recenzentais pripažintus atitinkamos srities mokslininkus, vadovaudamiesi profesionalumo ir akademinio sąžiningumo principais ir etinėmis nuostatomis.
- Redaktoriai turėtų imtis pagrįstų reagavimo priemonių, kai pateikiami etikos skundai dėl pateikto rankraščio ar paskelbto straipsnio.
- Redaktoriai palaiko ir propaguoja plagijavimo patikrinimo politiką.
Recenzentai
- Sutinka recenzuoti kūrinius, kurių tematika atitinka jo kompetenciją ir su kurių autoriais nėra interesų konflikto.
- Gauti recenzuoti rankraščiai turi būti laikomi konfidencialiais dokumentais.
- Per redaktorių nustatytą terminą raštu pateikia recenziją.
- Informuoja redaktorių kolegiją apie įtariamus nesąžiningo citavimo atvejus, anksčiau publikuotų tekstų, kurių autoriai nenurodomi, naudojimą, plagijavimą, tyrimų falsifikavimą, vertina autorių nurodytų šaltinių tikslumą ir tinkamumą.
- Laikosi pagrindinių akademinės etikos normų: nepiktnaudžiavimo savo įtaka priimant sprendimus, akademinio bendravimo normų ir taisyklių, lygių galimybių principo.
Autoriai
- Teikia spausdinti mokslui vertingą, originalią, anksčiau nepublikuotą kūrinį.
- Pasirašo autorių garantinį raštą dėl spaudai pateikiamo kūrinio; visi bendraautoriai patvirtina galutinę straipsnio versiją prieš pateikdami ją publikuoti.
- Taiso kūrinį per redaktorių skirtą laiką, atsižvelgdami į pagrįstas recenzentų pastabas arba motyvuotai paaiškina, kodėl į pastabas neatsižvelgta.
- Supranta, kad bet kokios formos plagiatas yra neetiškas leidybos elgesys ir yra nepriimtinas.
Interesų konfliktai. Straipsnio pateikimo etape autoriai turi pranešti apie bet kokius galimus interesus ir paaiškinti, kodėl gali kilti interesų konfliktas. Straipsnį teikiantys autoriai yra atsakingi už tai, kad jų bendraautoriai nurodytų savo interesus. Redaktoriai ir recenzentai privalo pranešti žurnalui ir nusišalinti nuo teikiamo straipsnio esant bet kokiam interesų konfliktui. Jei autoriai neturi deklaruojamų interesų, tai turėtų būti nurodyta taip: Interesų atskleidimas: nėra.
Autorystė ir dirbtinio intelekto įrankiai. Dirbtinio intelekto priemonės negali atitikti autorystės reikalavimų, nes jos negali prisiimti atsakomybės už pateiktą darbą. Būdamos ne juridiniai subjektai, jos negali tvirtinti interesų konfliktų buvimo ar nebuvimo, taip pat negali tvarkyti autorių teisių ir licencinių sutarčių. Autoriai, kurie naudoja dirbtinio intelekto įrankius rašydami rankraštį, kurdami darbo vaizdus ar grafinius elementus arba rinkdami ir analizuodami duomenis, turi skaidriai atskleisti darbo medžiagos ir metodų (arba panašiame skyriuje), kaip buvo naudojamas dirbtinio intelekto įrankis ir koks įrankis buvo naudojamas. Autoriai yra visiškai atsakingi už savo rankraščio turinį, net ir už tas jo dalis, kurios buvo sukurtos naudojant dirbtinio intelekto priemonę, todėl jie atsako už bet kokį leidybos etikos pažeidimą. COPE pozicijos pareiškimas, 2023 m. vasario 13 d., https://publicationethics.org/cope-position-statements/ai-author
Sutapties tikrinimas. Redakcinė kolegija aktyviai siekia užkirsti kelią moksliniam bei profesiniam plagiatui, todėl prieš recenzavimą atliekama sutapties tikrinimo procedūra iThenticate programa.
Nesąžiningas elgesys. Nesąžiningas elgesys apima duomenų klastojimą, kitų darbų plagijavimą ir konfidencialumo pažeidimą. Kiekvienas atvejis bus svarstomas ir visais atvejais bus tiesiogiai susisiekta su autoriumi (arba recenzentu). Jei nusižengimas bus patvirtintas recenzavimo metu, rankraštis bus nedelsiant atmestas. Jei nusižengimas bus įrodytas po paskelbimo, straipsnis bus atšauktas.
Pataisymai po publikavimo. Pateikiame klaidų taisymą, kai klaidą padaro autorius. Jei klaida buvo padaryta dėl žurnalo kaltės, bus publikuota klaidos pataisa. Autoriai ir skaitytojai raginami pranešti vyriausiajam redaktoriui, jei pastebės ką nors, ką reikėtų taisyti.
Autorių apeliacijos. Jei autorius mano, kad sprendimas atmesti buvo priimtas neteisingai, jis gali jį apskųsti. Norėdamas apskųsti sprendimą, autorius turi išsiųsti el. laišką vyriausiajam redaktoriui, nurodydamas priežastis, kodėl, jo nuomone, sprendimas buvo neteisingas. Apeliaciją svarstys redakcinės kolegijos narys, kuris nedalyvavo priimant pirminį sprendimą.
Archyvavimas. Autoriai gali archyvuoti galutinę paskelbtą savo straipsnių versiją asmeninėse, institucinėse ar kitose talpyklose be embargo. Visų su Lietuvos mokslo ir studijų institucijomis susijusių straipsnių elektroninės versijos taip pat saugomos Lietuvos akademinėje elektroninėje bibliotekoje (eLABa), kaip nacionalinėje atvirosios prieigos (OA) talpykloje (https://www.elaba.lt).
Dalijimasis duomenimis. Raginame visus tyrėjus archyvuoti ir dalytis savo duomenimis. Manome, kad tai naudinga tyrimams, nes kiti tyrėjai gali pakartotinai naudoti ir iš naujo interpretuoti duomenis visų labui. Raginame visus autorius pateikti savo duomenis tinkamose talpyklose, kur elementas bus saugiai archyvuojamas ir jam bus suteiktas unikalus nuorodos numeris (DOI ar panašus), kad jį būtų galima cituoti autorių straipsniuose.