„Skaitmeninio švietimo 4.0“ koncepcijos formavimas popandeminėje eroje

Autoriai

  • Valentyna Voronkova Zaporižios nacionalinis universitetas, Zaporižia
    Ukraina
  • Vitalina Nikitenko Volodymyro Vynychenko Centrinės Ukrainos valstybinis universitetas, Kropivnyckis
    Ukraina
  • Roman Oleksenko Volodymyro Vynyčenko Centrinės Ukrainos valstybinis universitetas, Kropivnyckis
    Ukraina

Santrauka

Aktualumas. „Skaitmeninio švietimo 4.0“ koncepcijos formavimo aktualumas popandeminėje eroje yra itin aktualus popandeminėje realybėje, nes COVID-19 pandemija gerokai paspartino skaitmeninimo procesą visose srityse, ypač švietimo. Pereidami prie nuotolinio ir hibridinio mokymosi, švietimo įstaigos ir studentai susidūrė su poreikiu naudotis naujausiomis skaitmeninėmis technologijomis, o tai atvėrė naujas galimybes organizuoti ugdymo procesą. Kartu šie pokyčiai atskleidė nemažai iššūkių, įskaitant nevienodas galimybes naudotis technologijomis, nepakankamą skaitmeninę infrastruktūrą ir poreikį ugdyti tiek studentų, tiek mokytojų skaitmeninius įgūdžius. Šiandien skaitmeninis švietimas neapsiriboja paprastu mokymosi perkėlimu į internetinę aplinką ir įgyja gilesnę prasmę Ketvirtosios pramonės revoliucijos kontekste. „Skaitmeninis švietimas 4.0“ numato lankstų, individualizuotą mokymąsi, dirbtinio intelekto, automatizavimo, didžiųjų duomenų ir pritaikomųjų technologijų integravimą, kad mokymasis taptų efektyvesnis ir prieinamesnis, jaunimas būtų geriau parengtas ateities profesijoms. Šis požiūris padeda ugdyti šiuolaikinei darbo rinkai svarbius naujus įgūdžius ir kompetencijas, pavyzdžiui, kritinį mąstymą, analizę, skaitmeninį raštingumą ir gebėjimą prisitaikyti.

Atsižvelgiant į globalizaciją ir didėjančią šalių konkurenciją, „Skaitmeninis švietimas 4.0“ atlieka svarbų vaidmenį užtikrinant nacionalinių švietimo sistemų konkurencingumą ir ugdant skaitmeninės ekonomikos darbo jėgą. Koncepcijos aktualumą patvirtina ir poreikis integruoti tarptautinę patirtį, įgyvendinti gerąją praktiką ir užtikrinti tvarią švietimo plėtrą nuolatinių technologinių ir socialinių bei ekonominių pokyčių kontekste (Voronkova, Vasylchuk, Nikitenko et al., 2023).

Tyrimo problema. Pagrindinė tyrimo problema – poreikis sukurti ir įgyvendinti veiksmingą „Skaitmeninio švietimo 4.0“ koncepciją, kuri atitiktų popandeminės eros iššūkius ir teiktų kokybiškus mokymus būsimiems skaitmeninės ekonomikos specialistams. Nepaisant aktyvaus švietimo skaitmeninimo COVID-19 pandemijos metu, lieka nemažai neišspręstų klausimų: nevienodos galimybės naudotis šiuolaikinėmis technologijomis, nepakankama švietimo proceso dalyvių skaitmeninė kompetencija, skaitmeniniam mokymuisi pritaikytos infrastruktūros ir metodų trūkumas.

Tyrimo objektas yra „Skaitmeninio švietimo 4.0“ koncepcijos formavimas popandeminėje eroje. COVID-19 pandemija iš esmės pakeitė švietimo sistemų veikimą, paspartindama skaitmeninių technologijų diegimą ir pabrėždama tvarių, lanksčių ir įtraukių mokymosi modelių poreikį. Šis pokytis paskatino „Skaitmeninio švietimo 4.0“ koncepcijos, suderintos su „Pramonės 4.0“ principais, kuri atitinka kintančius besimokančiųjų ir pedagogų poreikius globaliai susijusiame, technologijomis pagrįstame pasaulyje, atsiradimą.

Metodika. Tyrimo metodika apima kelis etapus ir metodus, kuriais siekiama išsamiai ištirti ir analizuoti „Skaitmeninio švietimo 4.0“ koncepcijos komponentus. Pagrindiniai tyrime naudojami šie metodai.

Siekiant nustatyti dabartinę švietimo sektoriaus būklę ir poreikius inovatyvių technologijų kontekste, buvo atlikta esamų tyrimų ir reglamentų, susijusių su švietimo skaitmenine transformacija, peržiūra. Tai padėjo nustatyti pagrindines sąvokas ir praktiką, kurios sudaro „Skaitmeninio švietimo 4.0“ pagrindą.

Buvo palyginta tarptautinė švietimo skaitmeninimo patirtis, įskaitant ES, JAV, Kinijos ir Pietų Korėjos, kurios aktyviai diegia „Pramonės 4.0“ technologijas švietime, metodus. Palyginimas leido mums nustatyti geriausią praktiką, kurią galima pritaikyti Ukrainai.

Siekiant suprasti skaitmeninio ugdymo poreikius ir iššūkius, buvo atlikta mokytojų ir mokinių apklausa, taip pat interviu su švietimo technologijų ekspertais. Tai leido mums suprasti, kaip švietimo bendruomenė suvokia naujas skaitmenines priemones ir kokiems aspektams reikia papildomos paramos. Studijuojami iš skaitmeninių mokymosi platformų surinkti duomenys, siekiant suprasti mokinių elgesio modelius, įsitraukimo lygį ir įvairių skaitmeninių priemonių efektyvumą. Tai leidžia mums teikti asmenines rekomendacijas, kaip pagerinti mokymosi procesus. Tyrimo tikslas – nustatyti pagrindinius „Skaitmeninio švietimo 4.0“ koncepcijos komponentus ir principus popandeminėje eroje.

Rezultatai. „Skaitmeninio švietimo 4.0“ koncepcija tampa svarbiu etalonu kuriant modernią švietimo sistemą, galinčią veiksmingai įveikti popandeminio pasaulio iššūkius. Jame numatoma pereiti prie novatoriškų švietimo modelių, grindžiamų Ketvirtosios pramonės revoliucijos technologijų, tokių kaip dirbtinis intelektas, daiktų internetas, didieji duomenys, virtuali ir papildyta realybė, integravimu. Šios priemonės ne tik daro švietimą lankstesnį, prieinamesnį ir efektyvesnį, bet ir padeda ugdyti kritinį mąstymą, skaitmeninį raštingumą bei prisitaikymo įgūdžius, būtinus sėkmingai karjerai sparčiai kintančioje technologinėje aplinkoje.

Tyrimas rodo, kad nors sėkmingi skaitmeninimo modeliai švietime jau egzistuoja skirtingose šalyse, „Skaitmeninio švietimo 4.0“ įgyvendinimas Ukrainoje reikalauja pritaikyti šias praktikas prie nacionalinės specifikos. Svarbu teikti pakankamą paramą infrastruktūrai, rengti mokymus mokytojams ir didinti mokinių skaitmeninio raštingumo lygį. Be to, būtina toliau tobulinti reglamentavimo sistemą, kad būtų apsaugotos skaitmeninio švietimo platformų naudotojų teisės ir privatumas. Rekomendacijos padės įgyvendinti efektyvų „Skaitmeninio švietimo 4.0“ modelį, kuris atitiks šiuolaikinio pasaulio iššūkius ir užtikrins lankstų, prisitaikantį bei kokybišką ugdymo procesą. Apskritai „Skaitmeninio švietimo 4.0“ koncepcija gali skatinti įtraukią, individualizuotą ir saugią švietimo aplinką, atitinkančią šiuolaikinės visuomenės poreikius. Šios koncepcijos įgyvendinimas bus svarbus žingsnis plėtojant į ateitį orientuotą Ukrainos švietimą ir padės sukurti sąlygas kokybiškam švietimui, prieinamam kiekvienam studentui, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos ar socialinės padėties.

Raktiniai žodžiai: „Skaitmeninis švietimas 4.0“, popandeminė era, koncepcijos principai.

##submission.downloads##

Publikuota

2024-12-13

Numeris

Skyrius

Articles