Jaunųjų krepšininkių fizinių krūvių intensyvumo per pratybas ir rungtynes adekvatumo tyrimas

Authors

• Rasa Kreivytė
  • Šarūnė Valinskaitė

Abstract

Jau devintame XX a. dešimtmetyje buvo prieita prie nuomonės, kad ŠSD yra objektyvus ir informatyvus žaidėjų re-
agavimo į fi zinius krūvius, jų parengtumo rodiklis. Krepšinio rungtynių, pratybų eiga nėra pastovi kintant žaidimo
intensyvumui, rungtynių metu žaidėjui metant baudos metimus, per minutės pertraukėlę kinta ir širdies susitraukimų
dažnio rodiklis (ŠSD, k. / min). Taigi vidutinis ŠSD kaitos rodiklis, kintant žaidimo intensyvumui, sukuria banguotas
duomenų sekas.
Norint pasiekti optimalius treniravimo rezultatus svarbu žinoti tinkamiausius, vyraujančius pratybų ir rungtynių
fi zinius krūvius, kurie atitiktų krepšininkų adaptacijos galimybes, sportinio rengimo tikslus ir uždavinius.
Tyrimo tikslas — įvertinti fi zinio krūvio intensyvumą ir jo tapatumą per pratybas bei rungtynes.
Tyrimo uždaviniai: 1) nustatyti fi zinių krūvių per pratybas ir rungtynes intensyvumą; 2) įvertinti pratybų ir rungtynių
fi zinių krūvių intensyvumo sąlyginį atitikimo laipsnį; 3) atskleisti 14—15 m. krepšininkių reagavimo į specifi nius
fi zinius krūvius ypatumus.
Tirtų krepšininkių (n = 18) įžaidėjų vyraujantis fizinio krūvio intensyvumo rodiklis (ŠSD) per pratybas buvo
186,5 ± 7,8 k. / min, krašto puolėjų — 162,6 ± 6,5 k. / min, vidurio puolėjų — 156,6 ± 6,6 k. / min. Jaunųjų krepšinin-
kių vyraujantis fi zinio krūvio intensyvumo rodiklis (ŠSD) per rungtynes buvo toks: įžaidėjų — 180,8 ± 7,85 k. / min,
krašto puolėjų — 156,2 ± 7,4 k. / min, vidurio puolėjų —150,6 ± 11,72 k. / min. Įžaidėjų ŠSD didžiausias 1-o kė-
linio metu (183,7 ± 3 k. / min), krašto puolėjų — 2-ame kėlinyje (156,9 ± 6,4 k. / min), vidurio puolėjų — 3-iame
(153,5 ± 5,5 k. / min).
Tirtų jaunųjų krepšininkių (įžaidėjų, krašto ir vidurio puolėjų) fi zinių krūvių intensyvumas per pratybas ir rungtynes
atitiko beveik didžiausio intensyvumo krūvio ribas. Įvairias funkcijas atliekančių jaunųjų krepšininkių organizmas
skirtingai reaguoja į įvairaus intensyvumo fi zinius krūvius: įžaidėjų ŠSD atliekant fi zinius krūvius yra didesnis, lygi-
nant su vidurio ir krašto puolėjomis. Vidurio puolėjos į fi zinį krūvį reaguoja silpniausiai.

Raktažodžiai: fizinis krūvis, krūvio intensyvumas, širdies susitraukimų dažnis.